Logo Autogas centrum s.r.o.

Emisní stanice SME,
Měření emisí BENZÍN, DIESEL (nafta), LPG
ve Strakonicích


Diagnostika a readiness kódy při měření SME

Hlavním úkonem, který se nově bude dělat při měření emisí v roce 2016 jsou tzv. readness kódy a vyčítání paměti závad. Pokud máte na Vašem vozidle nějakou závadu, tak se Vám rozsvítí kontrolka motoru na palubní desce. Dříve stačilo paměť závad před měřením smazat a mohlo se provést měření.

To již samozřejmě nyní nejde. Pokud se provádí měření emisí, tak musí dojít ke kontrole tzv. readiness kódů. Readiness kódy jsou součástí OBD normy a kontinuálně kontrolují jednotlivé systémy vozidla. Pokud bychom chtěli readiness kód přeložit do českého jazyka, tak bychom ho překládali jako kód připravenosti.

Status těchto kódů se může nacházet ve dvou stavech. A to 0 (připraven a funkční) nebo 1 (neprošel nebo test nebyl dokončen). Proto Vám smazání chyby motoru již nepomůže ke změření emisí. Dokud neprojdou všechny testy a budou v pořádku.

Pokud nebudou readiness kódy v pořádku, tak má emisní stanice za úkol, všechna takováto vozidla ihned poslat pryč z měření. Takže nedojde ani k měření vozidla a vy si musíte nechat vůz opravit a znovu se dostavit na měření emisí. Tato situace platí i pokud byste měli nefunkční zásuvku na diagnostiku. Samozřejmě to platí pouze pro vozidla, která jsou vybavena normou EOBD, skoro všechna vozidla, která byla vyrobena po roce 2000.

Měření nepůjde nijak obejít, protože se měření provádí online a pokud v danou chvíli nebude vše v pořádku, tak vozidlo nemůže projít testem měření. Jediný readiness kód, který při měření nemusí být v pořádku je kód pro klimatizaci, na tu se měření nevztahuje. A protože součástí OBD diagnostiky je i vyčtení VIN vozidla, tak není možné provést měření na jiném vozidle.


Copyright - Emise Strakonice
Nahoru
Tento web používá soubory cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.Více informací