Logo Autogas centrum s.r.o.

Emisní stanice SME,
Měření emisí
BENZÍN, DIESEL (nafta), LPG, CNG
ve Strakonicích


Diagnostika a readiness kódy při měření SME

Hlavním úkonem, který se nově bude provádět při měření emisí v roce 2016 jsou tzv. readiness kódy a vyčítání paměti závad. V případě závady na vašem vozidle se rozsvítí kontrolka motoru na palubní desce. Dříve stačilo paměť závad před měřením smazat a mohlo se provést měření.

To již není možné a pokud se provádí měření emisí, musí dojít ke kontrole tzv. readiness kódů. Readiness kódy jsou součástí OBD normy a kontinuálně kontrolují jednotlivé systémy vozidla. Pokud bychom chtěli readiness kód přeložit do českého jazyka, tak bychom ho překládali jako kód připravenosti.

Status těchto kódů se může nacházet ve dvou stavech:

 

0 (připraven a funkční)

1 (neprošel nebo test nebyl dokončen).

 

Proto smazání chyby motoru již nestačí a je zapotřebí, aby všechny testy prošly v pořádku.

Pokud nebudou readiness kódy v pořádku, je emisní stanice povinna všechna takováto vozidla nepustit k měření emisí. Je zapotřebí nechat vůz opravit a měření emisí opakovat. Stejná situace platí i pro nefunkční zásuvku na diagnostiku. Toto platí pro vozidla vybavé normou EOBD, tedy skoro všechna vozidla, která byla vyrobena po roce 2000.

Měření není možné obcházet, protože se měření provádí online a pokud v danou chvíli nebude vše v pořádku, tak vozidlo nemůže projít testem měření. Jediný readiness kód, který při měření nemusí být v pořádku je kód pro klimatizaci. Součástí OBD diagnostiky je i vyčtení VIN vozidla, tak není možné provést měření na jiném vozidle.


Copyright - Emise Strakonice
Nahoru
Tento web používá soubory cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.Více informací